شنبه, آذر 12, 1401

خبرگزاري tatvan

خبرگزاری تاتوان

İran asıllı yazar Davut Nasiri, eşi ve iki çocuğuyla beraber, savaşları ve savaş tehditlerini protesto etmek ve barış ortamının yaratılmasını vurgulamak için dünyayı kapsayan yürüyüşü kapsamında Tatvan'a geldi. 12-06-2007 15:02:58

Barış için dünyayı gezmeyi hedefleyen İran asıllı yazar Davut Nasiri, eşi ve iki çocuğuyla Bitlis'in Tatvan ilçesinde konakladı. Yolculuğa eşi Mina, çocukları Armeiti ve Urmazd ile başladığını ifade eden Davut Nasiri, yaptığı açıklamada, ''Bizler ruh mutluluğunun habercileriyiz. Dünya'da barış, dostluk ve aşk istiyoruz'' dedi.
Dünya'ya barış mesajı vermek için eşi ve çocuklarıyla İran'dan yola çıktıklarını dile getiren Nasiri, şunları söyledi: ''Eşimle beraber uzun uzun konuştuk ve çok iyi düşündükten sonra, böyle bir karar aldık. Tüm hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra yola çıktık. 7 gün önce Doğubayazıt ilçesindeydik. Bugün Tatvan'dayız. Planımızda uğrak yerlerimizin büyük bir kısmını yürümek ve mesajımızı daha büyük kitlelere aktarmak var. Geceleri köylerde ve şehirlerde kalıyoruz.''
Dünyanın değişik yerlerinde savaşlar olduğunu, savaşın yaşandığı yerde huzurun olmadığını belirten Nasiri, savaşın olduğu yerde kardeşlik ve sevginin de olamayacağını söyledi.

سفرنامه تركيه

Nasiri, ''Yüce Allah bu savaşlar yüzünden bizlerden, dünyada yaşayanlardan razı değil. Savaşların olduğu yerlerde, kardeşlik ve sevgi olamaz. İran'da yayınladığım birçok kitabımda dostluğun ve kardeşliğin önemine dikkat çektim'' dedi.
Başlattığı ''Dünya Barışı Yürüyüşü''nü 40 yılda tamamlamayı hedeflediğini ifade eden Nasiri, bir taraftan yürürken bir taraftan da gittikleri yerlerde seminerler vermek istediğini belirtti.
Nasiri, ''Ankara'ya varınca, yetkili mercilerden seminerler için izin isteyeceğim. Böylece insanlarımızı, kardeşlerimizi aydınlatacağıma inanıyorum. Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra, bana ve aileme gösterilen yoğun ilgi, mutluluğumuzu artırıyor. Biz bu yürüyüşü başlatırken, bölgenizin insanlarını çok yanlış anlattılar. Ancak gerek güvenlik güçlerinden gerekse vatandaşlardan çok yoğun ilgi gördük'' diye konuştu.
Ankara'ya vardıklarında dünya barış dileklerini Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e ileteceklerini dile getiren Nasiri, gittikleri her ülkenin devlet başkanına barış ile ilgili fikirlerini aktaracaklarını söyledi.
Barışı seven herkesin kendilerine katılabileceğini anımsatan Nasiri, bütün duyarlı insanların harekete geçme zamanın geldiğini belirtti.
Dünya'yı çok kötü günler beklediğini vurgulayan Nasiri, ''Duyarlı insanlar harekete geçmezse çok büyük felaketler yakın. Biz herkesin kendi çapında barışa ve kardeşliğe katkı sağlamasını hedefliyoruz. Bütün dinlere saygı göstermeliyiz. Bütün mezhepler birbirine saygı göstermeli. Sınırlar kalkmalı. İnsanlar birbirinin düşüncesine ve kültürüne saygı göstermeli. Petrol için ekonomi için ülkeler savaşmamalı'' diye konuştu.
İranlı Yazar Davut Nasiri ve ailesi, Diyarbakır'a gitmek üzere Tatvan'dan yola çıktı.
tatvan gazetesi
Bu Haber 69 defa okundu

افزودن نظر

خواهش ميكنم ديدگاهي را بپذيريد كه ديدگاه‌هاي ديگر را گرامي مي‌دارد و نقطه نظرهاي ديگر را فقط تحليل ميكند و با آنها بدون پي ورزي (تعصب) روبرو ميشود، زيرا آن نقطه نظري كه به ظاهر اشتباه به نظر مي‌رسد شما را به فكر وا مي‌دارد كه به چشم اندازي درست بيانديشيد؛ پس شما بوسيله اين ديدگاه غلط به سمت نگرشي درست هدايت مي‌شويد. من از شما مي‌خواهم: «اگر نميتوانيد نيكي كسي را مورد ستايش قرار دهيد سكوت كنيد و او را سرزنش نكنيد.» وقتي دو نفر با هم تفاهم ندارند، چطور شما مي‌توانيد بگوييد كه كداميك بد است و كدام يك خوب؟ ستايش نكنيد، محكوم نكنيد، همه چیز اوست...


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

موسسه بین المللی زايش و بالش www.ZayeshBalesh.org
مشاوره بازاریابی www.victorbusiness.com
پست الکترونیک info@zayeshbalesh.org
پيام رسان 30000088883197

پيام عشق و دوستي

ما هم اکنون اینجا هستیم
پیام آوران عشق و دوستی

Translate

English French German Italian Russian Spanish Turkish

حاضرین در سایت

ما 5 مهمان آنلاین داریم